Wielu młodym osobom unijne fundusze kojarzą się przede wszystkim z programem wymiany studenckiej Erasmus czy wsparciem dla początkujących firm. Korzyści dla obywateli UE przed trzydziestką jest jednak dużo więcej.
Łatwiejszy start dla osób w trudnej sytuacji
Osoby, które znalazły się w szczególnie trudnej życiowej sytuacji utrudniającej im start w dorosłość, mogą skorzystać z unijnej pomocy. Do kogo jest ona skierowana? Między innymi do niepełnosprawnych czy borykających się z problemami finansowymi. Projekty dofinansowane ze środków UE w poszczególnych regionach oferują na przykład możliwość skorzystania z pomocy psychologa, wsparcia w znalezieniu zatrudnienia czy wzięcia udziału w szkoleniach. W poszczególnych województwach prowadzone są projekty regionalne dające także szansę na podjęcie edukacji ustawicznej. W ramach programów można na przykład rozwijać umiejętności z zakresu informatyki, języków obcych czy podjąć szkolenie ukierunkowane na pracę w konkretnym zawodzie. Na Portalu Funduszy Europejskich można znaleźć wykaz aktualnych programów w podziale na województwa.
Pomoc w założeniu start-upu
Fundusze unijne wspierają również młodych przedsiębiorców, którzy stoją przed decyzją o założeniu własnego start-pu. Między pomysłem a realizacją jest jednak długa droga, którą można pokonać szybciej dzięki platformom startowym. Związane z nimi wsparcie przysługuje pojedynczej osobie lub zespołowi. Kryterium przystąpienia do programu jest plan założenia start-upu we wskazanych województwach Polski Wschodniej oraz to, by pomysł był nowy. Oznacza to, że zainteresowana osoba nie prowadziła dotychczas tego rodzaju działalności. Platformy startowe dają wiele korzyści, a najpopularniejszą z nich jest partnerstwo szkół wyższych czy ośrodków wspierających innowacje. Początkujący przedsiębiorcy mogą zatem liczyć na pomoc ekspertów. Polega ona początkowo na tak zwanej inkubacji, czyli pakiecie wsparcia – począwszy od szkoleń po usługi marketingowe. Gdy inkubacja dobiega końca, twórca start-upu może ubiegać się o bezzwrotną dotację, która może wynieść nawet milion złotych.

Podnoszenie kompetencji studentów i naukowców
Fundusze unijne zapewniają wsparcie również studentom i doktorantom. Zakres wsparcia jest szeroki – od grantów na badania po studia poza granicami kraju. Jednym z najciekawszych rozwiązań jest Program Inteligentny Rozwój, który umożliwia uzyskanie środków na realizację projektu związanego z badaniami naukowym oraz z wprowadzeniem na rynek ich rezultatów. Można także skorzystać ze stażu dla młodych pracowników w zagranicznych firmach czy ośrodkach badawczych. Większość młodych osób odczuwa jednak przede wszystkim korzyści związane z obecnością Polski w UE w kontekście Programu Erasmus, który od lat cieszy się dużą popularnością wśród studentów.
Unijna pomoc dla młodych bezrobotnych

Programy unijne dla młodych są także przeznaczone dla osób, które mają problem ze znalezieniem pracy. Dają między innymi szanse na to, by skonsultować się ze specjalistami i zaplanować działania zmierzające do znalezienia satysfakcjonującego zatrudnienia. Ciekawym rozwiązaniem jest również współpraca z doradcą zawodowym, który może pomóc w wybraniu zawodu i zaplanowaniu ścieżki kariery. Programy dla osób poniżej 30 roku życia mających problemy ze znalezieniem pracy obejmują również wsparcie w uzyskaniu dodatkowych kwalifikacji. To między innymi szansa na udział w kursach czy szkoleniach, a nawet na podjęcie studiów podyplomowych. Unijne propozycje dla młodych sięgają jednak znacznie dalej, wspierając między innymi osoby bez doświadczenia zawodowego. Staże i praktyki to możliwość zyskania praktycznej wiedzy, a także cennego doświadczenia, które może w znalezieniu wymarzonej pracy. Z tego rodzaju wsparcia można skorzystać na kilka sposobów. Pierwszy krok to wybranie odpowiedniego projektu na stronie Funduszy Europejskich lub konsultacja w jednym z wielu Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Drugim etapem jest kontakt z instytucją realizującą dany program i zgłoszenie chęci udziału w projekcie.
Unijne wsparcie dla młodych to szereg korzyści, które znacznie wykraczają poza wyjazdy na popularnego Erasmusa. Warto na bieżąco monitorować programy w swoim regionie i skorzystać z jednej z wielu możliwości – od wsparcia finansowego, przez pogłębianie kompetencji, aż po znalezienie lepszej pracy.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.